top of page

Materials Of Plants | Elif Doğan, Çağla Şaşmaz, Merve Başot, Stine Endersen, Stine Yvonn Pedersen As

Türk, İsviçreli ve Norveçli tasarımcılardan oluşan ekip, yiyecek artıklarından üretilmiş doğaya dost bardak altlığı Materials of Plants'ı tasarladı.

Tasarımcılar Nouva Accademia Di Belle Arti Milano (NABA) ’da okurken “Sustainable Product” dersinde üç Türk, bir İsviçreli, iki Norveçli genç tasarımcılar olarak altı kişilik bir grup oluşturmuşlar.

Ekip, ilk olarak bitki ve yiyecek artıklarını ham madde olarak alan bir ürün geliştirmeyi araştırmaya başlamış. Herhangi bir kimyasal kullanmadan tamamen organik, doğada kolayca çözünebilen, karbon ayakizi çok az olan ve geri dönüşüm esaslı bir ürün geliştirmeyi hedeflemişler. Geniş bir araştırmanın ardından, çalışmak için ana bitkisel malzeme olarak portakal,mısır yaprağı,avokado çekirdeği&kabuğu ve yer fıstığı kabuğunu ele almışlar.

Tasarımcılar geniş ana malzemeli deneyim alanlarında farklı kombinasyonlar ve birleşimler denemişler. Isı derecesi, fırınlanma süresi, yapıştırıcı hazırlanmasındaki karışım birleşenleri, miktarı ve ham yapıştırıcının bitkisel atık ile birleşimindeki miktarına göre deneyin sonuçları çok farklı olduğunu fark etmişler. Birçok deneme ardından ideal karışımlara ve birleşenlere ulaşmışlar.

Deney ve çalışmaları sonucunda dört adet benzer nitelikte fakat farklı birleşen ve ham maddelere sahip malzeme karışımı üretilmiş. Ekip, üç farklı birleşenden ve farklı miktarlarda uygulanan malzemeyi bir arada tutan yapıştırıcı keşfetmiş.

Oluşturdukları dört malzemenin farklı dokusu, rengi ve hatta güzel kokuları var: Turuncu- Beyaz renkli yer fıstığı kabuğu ve portakal kabuğundan oluşturulan Peange, mor renkli portakal kabuğu ve avokado çekirdeği ile oluşturulan Oracado, yeşil-beyaz renkli yer fıstığı kabuğu ve avokado kabuğu ile oluşturulan Cadonut, kiremit renkli yer fıstığı kabuğu ve avokado çekirdeği ile oluşturulan Peacado ve paketlemek için kullandıkları mısır yaprakları ve sodyum karbonattan oluşan Corsk.

Malzemeler düzlemde son haline geldiğinde oldukça iyi sonuç vermiş. Oluşturulan malzemelerin mukavvemetleri oldukça iyi, başarılı ve ısıya ya da ateşe dayanıklı. Yanmıyor ve su ile temasta parçalanmıyorlar. Çeşitli testlerin ardından malzemeleri ve formülleri oluşturan ekip, ürünleştirme sürecinde malzemeyi düz kullanabilecekleri üzerine çalışmaya başlamış. Malzemeleri ürettikten sonra dört farklı renk ve doku alternatifi olan bu malzeme ile nasıl bir ürün oluşturabilecekleri üzerine deneyler yapmaya başlamış.

Ekip, en sonunda üretimi kolay, basit geometrik bir şekle sahip olan, bir araya geldiklerinde örüntü oluşturabilen ve toplumda farkındalık yaratmak için yaygın olarak kullanılabilecek bir ürün olarak bardak altılığı tasarlamaya karar vermiş. Bir kafede ya da bir evde kullanılabilecek, tamamen evde üretilebilen, doğa dostu, geri dönüşümsel, Karbon ayakizi çok az olan eğlenceli ve mis kokulu rengarenk bardak altlıkları üretmiş. Ekip, paketleme için ürünleri gruplar halinde bir arda tutabilen, mısır yaprağının geri dönüşümünden elde ettikleri Corsk malzemesini kullanmış.

İnsanların rutinlerine kolayca girebilecek, bir işletme için de kullanılabilecek ve hatta satılabilecek bir ürün olarak konumlandırmışlar. Üretim aşamasında farklı sosyal grupların dahil olabileceğini düşünen ekip, hem sosyal hem de çevresel faydaya hizmet eden sürdürülebilir ve farkındalık yaratan bir ürün tasarlamışlar. Böylece geri dönüşümün ve sürdürülebilirliğin önemine dikkat çekmek istemişler. Sonuç olarak ürün deneysel süreçler ile geliştirilmiş ve hepsi evde üretilmiş.

Projeyi 2017 yılında bir ders için üreten ekip, projelerinin çok değerli olduğunu ve günümüz değerlerine ve olgularına cevap veren bir proje olduğunu düşünüyor ve Covid-19 döneminde evde ürün üretilebileceğini fark etmiş çünkü bunu daha önce başarmışlar.

Tasarımcılar, önümüzdeki günlerde ve süreçte projenin işletme modelini biraz daha geliştirerek ilerletmek ve hayata geçirmeyi hedefliyor.