top of page

Porte | Buse Ceren Ekici

Buse Ceren Ekici nam-ı diğer Bauhahahahaus'u instagramda yaptığı filtelerden tanıyoruz. Türkiye'de instagram filtrelerinin öncüsü olan Buse'nin filtreleri üç milyonu aşkın reaksiyon aldı. Bu hafta Portre'de Buse bize hikayesini ve çalışmalarını anlatıyor.

Buse Ceren Ekici nam-ı diğer Bauhahahahaus kimdir?

İstanbul Teknik Üniversitesi İç Mimarlık bölümünden mezun oldum ama lisans programı boyunca başka disiplinler daha çok ilgimi çekti. Paftalar yerine videolar üretip jürileri tavlamaya çalıştığım birkaç senenin sonunda aslında elimdeki becerileri başka alanlarda kullanmak istediğimi fark ettim. Mezun olduktan sonra aynı şeye bir sene kadar bir iç mimarlık/tasarım ofisinde çalışıp devam ettim, bir yandan filtrelerle ürettiğim formatları zenginleştirebileceğimi fark ettim. Bu seneki planım bu konuya kendimi kanalize etmek için bir yüksek lisans programına başlamak. Bu sıralar dijitale evrilmeye çalışan bir festivalin parçası olacak bir performans için videolar ve filtreler üretiyor, dijital arayüzler tasarlıyorum.

İnstagram’da filtre tasarlamaya nasıl başladın?

2019’un başında Spark AR adlı arayüz aracılığıyla filtreler üretebileceğimi öğrendim. Henüz beta sürümü yayınlanmıştı ve ben de programları kurcalayarak öğrenmeyi sevdiğim için oturup kurcalamaya başladım.

Maşallah, CHPunk gibi filtrelerin çok popüler oldu. Filtrelerini tasarlarken nelerden ilham alıyorsun, nelere dikkat ediyorsun?

Filtreleri lokal ve sarkastik şakalarla üretirsem, daha çok kişiye ulaşabileceğimi düşünmüştüm. CHPunk’ı paylaştığımda yerel seçim dönemindeydik. Bunun dışında farklı bakış açılarından yararlanmak için hala arkadaşlarımdan ya da küçük kuzenimden yorumlar almaya çalışıyorum.

Şu zamana kadar tasarladığın filtreler arasında senin favorin hangisi?

Dudakların Cengi için “Hangi cengaversin?” filtresi ama henüz yayınlanmadı.

Program geliştirme üzerine Facebook ile bir projede çalıştın. Bunu biraz anlatır mısın?

Filtreleri üretmek için kullanılan arayüz yayınlandığında, beta sürümünün deneme aşamalarında yer almış ve bir süre tasarımcı olarak deneyimimi geri dönüş olarak sunmuştum. Bu kullanıcılar arasında Türkiye’de bildiğim kadarıyla filtresini yayınlayan ilk kişi bendim ve süreç boyunca amacım karşılaştığım tepkiler ve sorunları paylaşmak, alternatif çözümler sunmak olmuştu.

Yeni filtreler gelecek mi?

Artık elimdeki filtre üretme becerisini başka sanatçılarla işbirlikleri kurmak için kullanıyorum. videolar ve imajlar üretirken augmented reality filtreleri yardımıyla günlük gerçekliğimizi daha hızlı manipüle edebiliyorum.

Tasarımcı olarak en güçlü bulduğun yanın nedir? Hangi yönlerini geliştirmek istersin?

Lisans eğitimim sonrasında, kendimi içinde bulduğum çoğu ortama adapte olmaya çalışırken zorlandığımı fark ettim. Karşılaştığım durumları ve elimdeki ihtimalleri manipüle edip yeni alternatifler üretebildiğimi düşünüyorum. Gelecekte görmek istediğim ise yine bu elimdeki reflekslerin kendimi uzak gördüğüm disiplinlerle de etkileşime geçmesi.

Playlist’inde en son ne çalıyordu?

Nasty Cherry - I Am King

Hangi renk olmadan yaşayamazsın?

Bu sene pembesiz yapamıyorum.