top of page

Lotto | Peca

Meksikalı tasarım stüdyosu Peca ahşap silindirler, yün ve geri dönüştürülmüş cam kullanarak silindirik sehpalar ve tabureden oluşan koleksiyonu Lotto'yu tasarladı.

Lotto olarak adlandırılan koleksiyon, Peca'nın baş tasarımcısı ve stüdyo yönetmeni Caterina Moretti tarafından Meksika'da tasarlandı. Farklı genişlik ve yüksekliklere sahip koleksiyon parçalarının tümü dairesel bir şekilde birleştirilmiş ahşap silindirlerden oluşuyor. Mobilya parçaları, yapısal destek için bir araya getirilen oyulmuş kayın ağacından yapılmış.

Koleksiyondaki sehpaların üstünde geri dönüştürülmüş cam kullanılmış. Kullanılan dairesel kesilmiş camlar, Tlaquepaque'deki adlı küçük bir kasabada geleneksel işçilik kullanılarak üretilmiş. Lotto koleksiyonu gibi Peca’nın çoğu ürünü geleneksel yöntemlerle üretiliyor.

Moretti camlarında zanaatkar tekniği olan füzyon cam tekniğini kullandıklarını belirtiyor. Bu teknikte birkaç kat pencere camları fırın içindeki bir kalıpta eritilerek bir kalıpta kaynaştırılıyor. Üretim yöntemi sonucunda çıkan kabarcıklar camın yüzeyinde organik dokular oluşturuyor. Yeşil-mavi bir renk tonundaki şeffaf camlar, sehpaların dübel yapısını ve içi boş merkezi ortaya çıkarıyor.

Bir sehpa, dairesel şekilde düzenlenmiş 10 çubuk içerirken, daha fazla ahşap parça ile daha geniş versiyonu oluşturuluyor. Puf ise Meksika'nın yüksek irtifa bölgesi Chiapas'ta bulunan San Juan Chamula kasabasında zanaatkarlar tarafından elle dokunan krem ​​rengi kuzu yününden döşenmiş.

Peca, 2007 yılında Moretti tarafından Guadalajara Cizvit Üniversitesi'nde (ITESO) mimarlık lisans ve Barcelona Universidad Politécnica de Cataluña'dan yüksek lisans derecesi aldıktan sonra kuruldu.

Öne Çıkanlar