top of page

İstanbul Bilgi Üniversitesi Na/Mevcut Sergisi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencileri sanal stüdyo deneyimleri sonucu mezuniyet projelerini ilk kez dijital platformlarda sergiliyor! Pandemi dönemi ile birlikte eğitim, üretim ve tasarım pratiklerinde değişen koşullardan etkilenen genç tasarımcılar 'mevcudiyet' kavramına odaklanıyor.

Absent Present : Na/Mevcut Sergisi ele aldığı ürünlerin bağlamını, malzemesini, kullanıcı tanımını, yaşam döngüsünü, gündelik kullanımını, geleceğini sorgulayan ve yaratmak istediği mevcudu projelendiren 43 farklı tasarımcı adayını bir araya getiriyor.

"Yaparak öğrenme işlevinin kısıtlanması, rastlantılardan beslenmenin eksikliği, gözlem alanlarının azalması,malzeme edinme olanaklarının ortadan kalkması ve fiziksel olarak herhangi bir paydaşla beraber olamayışımız; dijital imkanların sınırlarını zorladığımız, süreci sadeleştirdiğimiz, araştırmayı arttırdığımız, elimizdekini kullandığımız, eğitmen ve profesyoneller ile öngörüler üzerinden geliştirdiğimiz bir bağlama taşıdığımız bu süreç, bizim mevcudiyetimiz ama aynı zamanda da namevcudiyetimiz oldu." diye açıklıyor sergide tasarımları yer alan öğrenciler.

Rana Cabi'nin tasarımı Croitre, kullanıcıların yaşam alanlarında kendi yiyeceklerini ve bitkilerini yetiştirmelerini sağlıyor.

Derin Gürgün'ün tasarımı Camekan, insanların domestik hallerinde farklı değer sistemleriyle kurgulayacakları modüler bir sergileme sistemi sunuyor.

2020 Bahar Dönemi, mezuniyet grubunun ilk sanal stüdyo deneyimi olurken, sergi de ilk kez, yalnızca dijital platformlarda gerçekleşiyor. Mezun grubu sadece proje çıktılarının değil, süreçlerin de tasarıma dair söyleyecek çok sözü olduğuna inanıyor ve tasarımcı olarak alternatif gelecekler arayışına bu deneyimimizin ışık tutmasını umuyor.

sergiyi ziyaret et

instagram hesabını incele

Öğrenciler

Adem Sınağ / Ali Sarp Aktan / Atakan Uzun / Ayşe Esma Sayıntürk / Beyza Özmen / Can Bartu Çelik / Çağla Şahin / Deniz Birkalan / Derin Gürgün / Derin Deniz Akmanlar / Didem Erdem / Dilge Arslancan / Efe Akıncıoğlu / Egehan Eren / Ekin Cunbul / Evren Dövenci / Eylül Tulçalı / Gülfem Naz Yılmaz / Gün Kerimoğlu / Hande Akın / Irmak Yenice / İdil Beliz Saraç / İrem İlayda Çeçen / İsmail Deniz / Kaan Öründü / Latif Mahmudoğlu / Maria Deniz Kadıoğlu / Mehmet Olgaç Keskin / Melisa Feride Öztürk / Mina Başar / Naz Feryal Cezayirli / Nisa Taylan / Öykü Kangül / Pelin Ventura / Petek Doğa Dayıoğlu / Rana Cabi / Sercan Okay / Şevval Naz Çakar / Tuğçe Yakup / Türkan Yaprak Kaynar / Yusuf Utku Dedetaş / Zeynep Kişioğlu / Zümra Yağmur Çetinler

Mentorlar

Ayça İnce / Berkan Kaplan / Can Altay / Deniz Tümerdem / Emine Boyner / Emre Ergene / Ezgi Taşkın Kuyumcuoğlu / Gizem Aytaç / Gözde Şekercioğlu / Murat Erbaş / Nil Telli / Niyazi Erdoğan / Onur Ceritoğlu / Sadettin Çayıroğlu / Sevin Coşkun / Sezgin Öztürk / Sıla Karakaya / Sibel Kutlusoy / Teppei Yamashita / Ülgen Ayrancı / Veli Şafak Uysal / Yeşim Eröktem / Yeşim Kunter

Yürütücüler

Ahmet Sertaç Öztürk / Gürçağ Özler / Özlem Er / Ulaş Erdoğan / Gizem Öz

Öne Çıkanlar

bottom of page