top of page

Jason Seife’nin Sanatsal Beton Halıları

İranlı sanatçı Jason Seife, yaratıcı hırslarını destekleyen Miami'de büyüdü. Ergenliği boyunca gruplarda çaldıktan ve şuan da hala bir miktar müziğe dahil olmak istemesine rağmen Seife başlangıçta grafik tasarıma çekildi. Hip-hop sanatçıları için albüm çizimleri tasarlamaya başladı. Big Sean’ın aslan logosunu tasarladı, Nicki Minaj’ın müzik videolarında arka plan çizdi ve hem Pharrell Williams hem de Mac Miller için sanat eseri yarattı. Seife, grafik tasarımdaki çalışmalarının tamamen kendi fikirlerini hayata geçirmeye değil, başkalarının fikirlerini hayata geçirmeye dayalı olduğunu fark etmeye başladıktan sonra grafik tasarımı kariyerini 2015 yılında tam zamanlı çağdaş sanat eseri yaratmaya ağırlık vererek tasarımdan sanata doğru bir geçiş yaptı. Seife, hem yurtiçinde hem de yurtdışında başarılı şovlara imza atarak sanatseverlerin dikkatini çekmeyi başardı.

Seife’nin çalışmaları, Orta Doğu Kökenli İran halılarından ilham alarak meydana geliyor. El emeği ile işlenerek yapılan halıları iplik yerine canlı, parlak fırça dokunuşlarıyla oluşturuyor. Tek tek ince detaylar barındıran eserlerinde betonu tuval olarak kullanıyor. Desenleri ve renkleri oluşturmak için akrilik ve mürekkep boyasından yararlanıyor. Jason’ın eserleri duygusal durumuyla ve geçmiş kökenleriyle derinlemesine bir bağlantıyı paylaşıyor.

Sanatçının ilham kaynağı, günümüzün malzeme ve kompozisyonlarını kullanarak geçmişi yeniden keşfedebileceğimiz ve eski bir geminin mükemmelliğinin genç bir nesil tarafından takdir edilmesine olanak tanıdığı fikrine dayanıyor. Seife, hem kendi Ortadoğu mirasından hem de resimlerinin yaratılmasında İranlı halı dokumacılarının karmaşık sanat eserinden ilham alıyor.

Geçmiş değerleri, kökeni ve günümüzü harmanlayarak kullanıcıya sunan Seife, orijinal İran halılarının kendine ait özel bir dili ve anlatımı olduğunu vurguluyor. Her birinin birbirinden farklı desen, renk ve stilinin olduğu, aslında hepsi birbirine bir o kadar benzerken bir o kadar uzak olduğunu belli bir coğrafya ve toplulukla ilişkilendirdiğinden bahsediyor.

Jason Seife, hem yurtiçinde hem de yurtdışında başarılı işlere imza atarak son zamanlarda işinin yapıldığı Bronx ve Brooklyn Müzesi ile özel bir projede yer aldı.

Öne Çıkanlar

bottom of page