Ripple Sushi Dishes | Natasha Duda

İskoçyalı tasarımcı Natasha Duda, Sidney’de fotoğrafladığı bir dizi aşınmış kaya deseninden aldığı ilhamla organik formlu suşi tabakları tasarladı.

Ben sosyal izolasyonda özellikle dışarıda yediğim yemekleri çok özledim. Hepimiz ekmekler yaptık, hamburgerler pişirdik çeşitli tarifleri evde denedik ama suşi evde yapılacak en zor yiyeceklerden birisi bence. Natasha Duda da suşi severler için organik formlu tabaklar tasarlamış.

Duda güçlü desenlere sahip fotoğrafları üç boyutlu formlara aktararak tasarımına başlamış. Tasarımcı üretim aşamasında ilk olarak CNC kullanarak, organik deseni önce MDF levhaların yüzeyine farklı boyut ve şekillerde keserek üç ayrı tabak protototipi oluşturmuş. Sonrasında oluşturduğu MDF modellerinden, organik tasarımını üretmesine izin veren bir dizi alçı kalıplar oluşturmuş. Suşi tabakları porselenden üretilmiş ve parlak sır ile bitirilmiş. Bu da onları gıdayla temasını güvenli hale getirirken parlak beyaz görünüme sahip olmalarını sağlamış.

Tabakların girintili çıkıntılı yüzeyleri, soya sosunun başka bir tabağa ihtiyaç duyulmadan tüketilebileceği alanlar yaratıyor. Ripple Sushi Dishes aynı alan içinde hem suşiler için servis tabağı hem de soya sosu için sosluk fonksiyonunu karşılıyor.

Tasarımcı, benzer organik formu lamba ve vazo tasarımlarında da kullanmış. Gray's School Of Art Ürün Tasarımı mezunu Natasha Duda tasarımlarında doğadan ilham alıyor, doğanın asarımın estetiğini hem temiz hem de çağdaş bir şekilde nasıl etkileme yetisine sahip olduğu ile ilgileniyor. Geleneksel beceriler ve güncel teknolojilerin kombinasyonunu kullanarak, çok sayıda farklı malzemede fonksiyonel parçalar üretmekten keyif alıyor.

Öne Çıkanlar