top of page

The Aluminum Anodized | Yeon Jinyeong

Katlanmış, deforme parlak alüminyum borulardan oturma birimleri, Güney Koreli tasarımcı Yeon Jinyeong'un yeni mobilya koleksiyonunu oluşturuyor.

The Aluminum Anodized koleksiyonu, yüzeylerine parlaklık ve ışığa göre renk değiştiren anodik oksit ile kaplanmış alüminyum borulardan yapılmış bir dizi eğri sandalye ve tabure içeriyor.

Koleksiyon için Jinyeong, kötü kullanılan şeylerin çelişkili güzelliğini keşfetmek istemiş. Tasarımlarını, kötü durumdayken bile nesnelerin amaçlarına nasıl hizmet edebileceğini göstermek için kullanmış. Seul merkezli tasarımcı, her bir parçaya canlı bir son vermek için onları zımparalamadan ve eloksallamadan önce tasarımlarının materyali alüminyum borulara hafifçe vurup, katlayıp, kaynaklayarak deforme etmiş.

“İnsanları ve objeleri kolayca kötüye kullanıyoruz," diyen tasarımcı eleştiri ve istismara maruz kalmamızı tasarımlarının strüktürünü oluşturan deforme edilmiş parlak alüminyum borular ile betimliyor.

"Alüminyum boruların çeşitli uygulamalarla kolayca formları değiştirilebilir ve eski haline döndürülemez.” diye ekliyor. Tasarımcı, insanların dışarıda gösterişli görünmeye çalışabilecekleri, ancak acılarını gizleyemeyecekleri fikrini betimlemek için koleksiyonunu oluşturmuş. Tabureler, hasar görmüş görünmelerine rağmen, normal günlük işlevlerini yerine getirebililiyorlar. “Kullanıcılar sandalyelere oturarak kullanabiller, ama asla rahat olmazlar. Bu şekilde, çelişkili güzelliikle ilgili hikaye tamamlandı." diyor tasarımcı.

Öne Çıkanlar

bottom of page