top of page

Tasarlayan Kadınlar | Muriel Cooper


Muriel Cooper

Bu haftaki ilham perimiz, 20. yüzyılın en önemli grafik tasarımcılarından Muriel Cooper (1925-1994). MIT Press’in ilk tasarım direktörü ve MIT Media Lab’de kadroya alınan ilk kadın olarak, 40 seneye yayılan MIT hayatında her tasarımcının aşina olduğu birçok ikonik işe imzasını atmıştır. Her ne kadar adı tasarım dünyası dışında pek bilinmese de kendisi aslında, basılı medya ve bilgisayar grafikleri ile iletişim dünyamızı şekillendiren en önemli tasarımcıdır. 500’den fazla kitap kapağı tasarlamış ve bunlardan 100’üyle çeşitli tasarım ödülleri kazanmış bu öncü kadının hikayesine yakından bakalım.

Muriel Cooper, 1972, MIT, etrafı kimliği belirsiz erkeklerle çevrili

Muriel 1925 yılında, Brookline, Masachussetts, Amerika’da doğar. Ohio State Üniversitesi’nden 1944’te ilk diplomasını alır ve daha sonra, 1948 ve 1951 yıllarında, Massachusetts College of Art’tan tasarım ve eğitim alanlarında 2 farklı diplomayla lisans eğitimlerini tamamlar. Mezuniyetinin ardından New York’a taşınan Muriel, reklam sektörüne girer ve burada dönemin en etkili grafikli tasarımcılarından, IBM ve UPS logolarının tasarımcısı, Paul Rand ile tanışır ve Rand, Cooper’ın, tasarımı bir yaşam biçimine dönüştürmesi için O’na ilham verir.

1952 yılında, Massachusetts Institute of Technology’nin (MIT) yayınevi olan MIT Press’te freelance tasarımcı olarak çalışmaya başlar ve daha sonra, MIT Press’in tasarım ofisinin kurucusu olur. 1958’de Fullbright bursu ile Milano’ya gider ve orada sergi tasarımı eğitimi görür.

1963’te Boston’a geri gelir ve Muriel Cooper/ Media Designer adlı grafik tasarım stüdyosunu kurar. Paul Rand’ın önerisi üzerine, MIT Press kendisinden yayınevinin amblemini tasarlamasını ister ve böylelikle, Cooper’ın en büyük müşterisi olurlar. Muriel, MIT Press’in bütün grafik işlerini üstlenir; yayınevinin markalaşma sürecini ve görsel kimliğini tasarım asistanı ile kendisi gerçekleştirir. MIT Press’in, 7 barlı, kitap sırtını simgeleyen ve bu barların dizilimi ile m, i, t ve p harflerini soyut bir şekilde grafikleştiren, Bauhaus estetiğindeki, ikonik amblemini tasarlar.

MIT Press logosu, Muriel Cooper, 1964

1967 yılında MIT Press’te, tam zamanlı çalışmaya geri döner ve yayınevinin ilk sanat ve tasarım yönetmeni olur. MIT Press’in basması ve yayımlaması gereken kitapların kapsamlı bir listesini çıkarır. Bu liste, 1969’ta basılan Bauhaus gibi, grafiklerini kendisinin tasarladığı, birçok önemli tasarım kitabını kapsar. Görevi boyunca 500’den fazla kitabı tasarlar ve sanat yönetmenliğini üstlenir. Tasarım okullarının raflarından eksik olmayan bir sürü eser, Cooper’ın elinden çıkar.