Hekk | Studio Sloyd

07/20/2020

Norveçli tasarım stüdyosu Studio Sloyd, açık alan hissi almayan ofisler için kullanıcılarına kişisel alan yaratan bir alan paravan tasarladı.

 

Her ne kadar çoğumuz şu an evden çalışsak da alışageldiğimiz ofislerde kişisel alanlara ihtiyaç duyuyoruz. Bu kişisel alanların olabildiğince içimizi daraltmamasını istiyoruz. Bitkilendirme ya da seperator kullanımı kişisel alan için en çok kullanılan araçlardan.

 

Hekk'in tasarımcıları, arkasındaki şeyleri engellemeyen, ancak yine de kullanıcısı için bir duvar oluşturan bir oda bölücü nasıl yapabiliriz sorusundan çıkarak tasarımlarına başlamış. Hekk'in yatay ahşap parçaları ışığın akmasına izin veriyor. Hekk'in kendine has şeklinin ilham kaynağı ise Fransız matematikçi Gabriel Lamé'nin süper elipsi. Tasarımcılar, süper elipsi hem x hem de y yönünde ölçeklenebilir hale gelene kadar değiştirmiş. Değiştirilmiş süper elipsin organik şekli için tasarımcılar ahşap laminatı bükmek için kendi şablonlarını oluşturmuşlar. Yapıyı hafifletmek, çalışanların her zaman kişisel alana ihtiyaç duymadığını fark ettikleri için çok önemliydi. Test sırasında bölücünün döndürülmesine ve ihtiyaç duyulan yere taşınmasına neden oldu.

 

 

 

Ürünün geliştirme aşamasında, kullanıcıların paravanları During testing it led to the divider being turned and moved to where it was needed. Yapıyı hafifletmek, çalışanların her zaman kişisel alana ihtiyaç duymadığını fark ettikleri için çok önemliydi.

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Öne Çıkanlar

Please reload