top of page

Tortus Copenhagen | Eric Landon


Tortus, yapım sevgisi ve malzeme tutkusu ile ilgili bir tasarım atölyesidir. İsminden esinlendikleri yaratık gibi, kendi mütevazi hızlarında ilerleyen bir atölye. Kendi içinde hem eğitim veren, hem koleksiyon oluşturan ve bir butiği bulunan Tortus Kopenhag’da bulunuyor. Tortus adı altında zamansız kaliteli ve güzellikte tasarımlar yaratmak amacıyla geleneksel ve zaman testli yapım yöntemlerinin modern adaptasyonuna adadıkları bir atölyeden oluşuyor. Üretimleri, tasarım ve el işçiliği arasında kesintisiz bir diyaloga dayanmakta olan Tortus, biçim, renk ve doku açısından zengin, sürekli gelişen seramik nesnelerini üreterek nesnelerle her karşılaşmayı benzersiz bir şey haline getirmeyi amaçlıyor. Yaptıkları paylaşımlarıyla dikkatleri çeken Tortus, seramikle çalışmanın çok kolay gibi gözüküp aslında içinde birçok emeği barındıran bir sanat şekli olduğunu gösteriyor.

Kurucu ortaklarından olan Eric Landon, Kopenhag'daki Danimarka Tasarım Okulu'ndan mezun. Hem usta bir seramikçi hem de tasarımcı. Eric, formu ve tekniği ele alarak kendini sürekli geliştiren bir sanatçı olduğunu paylaştığı birçok videoda bizlere gösteriyor. Ona göre form ve teknik doğru orantıda ilerlemesi ve gelişmesi gereken iki konu bu sebeple zamanın çoğunu seramiklerini oluşturduğu silindirin başında geçiriyor. Seramiğe olan ilgisi 16 yaşında başlayan Eric Landon, mesleğini bir yaşam biçimi olarak tanımlıyor. Elle şekillendirilerek oluşan tasarımların geçmişe ait olmadığını tam tersi zamansız bir değere sahip olan nesneler olduğuna inanıyor.

Tortus Copenhagen, kendi tasarım koleksiyonlarını oluşturan, workshoplar gerçekleştiren, butiği olan çok amaçlı bir atölye olarak seramik severlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Öne Çıkanlar