top of page

Polina Miliou’nun Kağıt Hamuru Parçaları

Polina Milliou kağıt hamurunu kullanan bir tasarımcı. Miliou’nun tam şekillendirilmiş ilk hamur parçası, soft pembe bir yan sehpadan oluşuyor. Başlarken atılan ambalajları, eski dergileri ve dünkü gazeteleri tasarım nesnelerine dönüştürmeyi amaçladı. Operasyonu büyüdükçe, hâlâ devam etmekte olan büyük bir geri dönüştürülmüş gazete yığını üzerinden çalışmaya başladı. Ucuz ve çalışması nispeten kolay olduğu için, papier-mâché genellikle bir tasarım malzemesi olarak göz ardı edildiğin düşünen Millio, var olan malzemeyi yeniden tanımlayarak ve tam potansiyelini kullanarak tasarımlarını hayata geçiriyor.

Yaklaşık beş yıl önce Los Angeles'a taşınmadan önce Miliou, Yunanistan'daki Atina Ulusal Teknik Üniversitesi'nde Mimarlık eğitimi tamamladı. Mekan tasarımındaki bu resmi arka plan, ona insan vücudunun ölçeğine bir şeylerle ilgili bir ilgi verdi. Aynı malzemeyle farklı ölçeklerde çalışmanın ilgisini çok çektiğinden bahsediyor. Tasarımları hafif, içi boş veya oturacak kadar sağlam olabilir. Sandalye gibi daha sağlamlık gerektiren tasarımlar için ahşap ve heykel köpüğü gibi destekleyici malzemeler kullanan Milliou, yumuşak dokuyu vermek için kağıt humuru ile tasarımlarını kaplıyor.

Sandalye, kablo şekilde aydınlatmalar gibi parçalardan oluşan tasarımlarını yaratık olarak görüyor. Her bir parçayla geçirdiği zaman, tasarımlarıyla kişisel bir ilişki kurmasına izin veriyor. Böylelikle her bir parça birbirinden esşiz ve hikayesi oluyor.

Renklerin kişiliğe katkı sağladığını düşünen Miliou, pigmentleri hamurun içine karıştırarak, doğru renk elde edene kadar birincil renklerle başlıyor. Ne zaman yeni bir fikir hayal edersem, her zaman bir renkle beraber hayal ettiğinden bahseden tasarımcı, hamur hazır olduğunda, rengi tutarlı tutmak için tüm parçayı bir oturuşta bitirmek zorundadır.

Bazı parçalar ise kazaların sürpriz sonuçları olarak oluştuğunu, bir şeyleri düzeltmeye çalışmak sizi başka bir tasarıma sürüklediğinden bahsediyor. Samimiyet, zekâ ve mizah unsurlarıyla tasarımlarını birleştirmek isteyen Polina Milliou, kağıt hamurunu kullanarak deneysel tasarımlar sunuyor.

Öne Çıkanlar