top of page

Female Alchemy | Tatiana Cardona,

Seramik sanatçısı Tatiana Cardona, feminist hareketten ilham alan canlı, güçlü ve fonksiyonel seramik ürünleri tasarlayıp üretiyor.

Simya terimi sihirli bir yaratım sürecini tanımlayan bir sözcük. Female Alchemy de kadın yaratıcılara ışık tutuyor. Seramik sanatçısı Tatiana Cardona, evlerimizi bu feminist güçle aydınlatmak için canlı, güçlendirici, fonksiyonel sanat eserleri yaratıyor.

Cardona'nın ürünlerindeki dudak sembolleri, 60'ların 70'lerde kırmızı rujun protesto sembolü olduğu feminist hareketten ilhamını alıyor. O zamandan beri tasarımcının çalışmaları, seramik gibi kutsal ve eski bir ortamda kadınları destekleyen olumlu ve eğlenceli bir yol haline gelmiş.

Farklı ten renkleri, dudak şekilleri ve diş yapılarına sahip seramikler çeşitliliği ile kapsayıcı tasarıma da örnek oluşturuyor. Tek tip ten rengini, dudak rengini görmediğimiz bir koleksiyon.

Tasarımcının bütün ürünleri el ile üretilerek, boyanmış. Bu yüzden aslında her bir ürün kendine has ve tekil. Tabii el işçiliği ile üretildiği için koleksiyonun üretimi fabrikasyona göre uzun sürüyor.

Cardona çalışmalarının seramik ürünlerin ötesinde “kadın yaratıcılığının teşvik edildiği ve beslendiği bir alan” haline geleceğini umuyor. Sanatçının önceki koleksiyonu hemen tükenmiş tabii ki! Bir sonraki koleksiyonu Summer of Love'ı Instagram'da yayınlayacak. Gelecek koleksiyonun da çıkar çıkmaz tükeneceğini öngörmek pek de zor değil.

Öne Çıkanlar

bottom of page