top of page

Mental sağlık durumlarından ilham alan koleksiyon | Violet Zhou

Rhode Island School of Design mezunu Violet Zhou, farklı mental sağlık durumlarını bir kıyafet koleksiyonu haline getirdi.

Zorlu bir mental süreçten geçtiğimiz bu dönemde RISD mezunu moda tasarımcısının koleksiyonu çok ilgimi çekti. Sancılı bir süreci, mental sağlık bozukluklarını yaratıcı sürecine aktarmasına hayran oldum. Zhou'nun tasarımları ve tasarımlarının hikayesi oldukça ilham verdi.

Kendi kişisel deneyimlerinden ve "duygusal türbülanslarından" esinlenen Zhou, bazı duyguları somut ürünlere çevirmeye çalışmış. Koleksiyonu, çeşitli duygusal ve zihinsel zorlukların üstesinden gelme sürecinde farklı aşamayı temsil eden altı görünümden oluşuyor. Bunlar kızgın, üzügün, yaralı, batan, hissiz ve ortaya çıkan.

Bir "hapsetme" hissi yaratmak için tasarlanan parçaların çoğu, kullanıcılarını giysinin içindeki bir kumaş tabakası ile tam anlamıyla mühürlüyor. Her görünüm, son olarak, kargaşadan daha hafif bir zihin haline gelene kadar, kullanıcının fiziksel olarak malzemelerden kurtulduğu kadar ilerliyor.

Zhou, çaresizlik ve felç duygusu yansıtmak için modelin vücudunun ötesine uzanan kumaş kenarları ile iki plastik levha arasında vakumlu gibi görünmesini istemiş.

Tasarımcı, giysilere bir "duygusallık" verdiklerini hissettiği için gazlı bez, şifon ve organze gibi yarı saydam kumaşları tercih etti. Bu malzemeler aynı zamanda koleksiyonun görünürlük ve erişilemezlik arasındaki gerilim ile oynamasına izin verdiğini söylüyor.

Tasarımların kendi başlarına ayakta durabilmeleri için, Zhou sert polyester organze denilen bir malzeme seçmiş, böylece tasarımları hem şeffaf hem de kendi başına ayakta durabiliyorlar. Organzeyi de nem ve ısı ile şekillendirilebilen gevşek dokunmuş bir saman kumaşı olan sinamay adlı bir malzeme ile birleştirmiş.

Tasarımcı tarafından fonksiyonel kıyafetlerin aksine "interaktif heykeller" olarak kategorize edilen tasarımlar, konfor veya fayda göz önünde bulundurmuyor.

Her bir tasarım için, Poly-Fil ile doldurmadan önce arkadaşlarının tüm vücudunun bir koli bandı ile formunu çıkartmış. Daha sonra bu vücut dökümlerinin etrafına ıslak sinamay parçaları sararak kumaş takviyeler uygulamış. Bundan sonra, sinamay malzemesini yapının arkası boyunca keserek dolgudan uzaklaştırmış ve insan şeklindeki gövdeyi bırakmış.

Angry olarak adlandırılan ilk görünüm, kullanıcıya doğru dönük bir dizi sivri uç içeriyor. Bunlar, Zhou'nun daireler halinde kesip konilere yuvarladığı yarı saydam, buzlu poliüretandan yapılmış. Bu hafif sivri uçlara çeşitli pembe renkli aksanları eklemek için kırmızı organze ve iplik kullanmış. Öfkelendiğimizde başkalarına zarar verebiliriz, ama en çok zarar verdiğimiz kişi bizzat kendimizdir, dolayısıyla kullanıcıya olan uçlar sivri, diye açıklıyor tasarımını Zhou.

Problemlerden, sorumluluklardan üzgün hissetmek anlamına gelen Weighed-Down tasarımında ise kullanıcının vücuduna, vücudunun bir tarafından asılı olan "hayalet" insan benzeri bir figür eklenmiş. Bu kumaş figür, kişiyi aşağı çeken görünmez bir ağırlık olan "içindeki diğer benliği" temsil ediyor.

Üçüncü görünüm yaralı anlamına gelen Wounded için tasarımcı kırmızı organze aplikelerine sahip organze kabuğunun altına giyilen çıplak bir bodysuit içinde duygusal yaraların fiziksel tezahürünü yaratmak istemiş. Giysi üzerindeki bu "yaraların" yerleri kasıtlı olarak Zhou'nun kendi deneyimlerine göre seçilmiş. Kasık altında konumlandırılmış, fiziksel hem de duygusal gitgellere sebep olan menstruasyon ile ilişkili ağrıya işaret eden bir "kanama" öğesi de var.

Dördüncü görünüm, yavaşça aşağı doğru sürüklenme hareketini taklit etmek için hafif kumaş kullanarak yaratılan "batma" hissini temsil ediyor.

Hissizliği tanımlayan Numb adlı parça korku veya stres hissi iletme yeteneklerine odaklanıyor. Zhou, organze kumaş parçalarını içeren kendi ellerinden iki parlak kırmızı reçine dökümü yapmış. Bunu da modelin kafasına sabitlemek için bir tel yapı kullanmış.

Altıncı ve son görünüm olan Emerging ortaya çıkış anlamına geliyor ve kullanıcının fiziksel olarak kumaş kabuğundan çıktığını tasvir ediyor. Koleksiyondaki, kullanıcının yüzünü gösteren tek parça Emerging.

Öne Çıkanlar

bottom of page