top of page

atorie bu'nun Seramikleri


atorie bu, deneysel çamur ve sır araştırmaları ve uygulamaları üzerine yoğunlaşmayı tercih eden bir seramik atölyesi. Kendi sır ve çamur tarifleriyle arşiv yapmış ve arşivini sürekli genişletiyor. atorie bu, seramiğin çamur, su, sır, ısı gibi değişkenleriyle ya da üretim ve pişirim tekniklerinin kontrolüyle boğuşmayıp onlarla çalışıyor. Bu atölyede her bir ürün bir diğerinden farklı ve tekil.

atorie bu'nun her bir seramiği adeta bir sanat eseri. Kendilerine özgü teknikleri üretim teknikleri atorie bu'nun işlerini orjinal, kreatif ve gelenekselin dışında bir çizgiye koyuyor. Bütün ürünler fonksiyonelliğinin yanında yüksek estetik değere sahip birer heykel.

Fikir, araştırma ve uygulamanın ön planda olduğu bir tarzı benimseyen atorie bu, mizahi fikirlerin çamur ve sır deneyleriyle dengelendiği bir atölye. Atölyenin kurucusu Buket Kınalıkaya şu anda üstünde çalıştıkları seride temel seramik şekillendirme tekniklerini içerik olarak aldıklarını ve bu nedenle çamurla çalışma eyleminin izlerinin bariz bırakıldığını paylaşıyor bizimle.

Paris Parsons School of Design mezunu Buket, masterını Cranbrook Academy of Art'ta yaptıktan sonra Detroit'te çeşitli atölyeler ve okullarda seramik dersleri vermiş. Çalışmalarına 2016'da kurduğu atorie bu seramik atölyesinde devam ediyor. atorie bu 2020’nin yaz döneminde kendi web sitelerini güncellemek için kollarını sıvamış. Yıl sonuna doğru araştırmaları ve bazı sır reçetelerini paylaştıkları yeni bir internet sitesi yapısı için çalışıyor. Çalışmalarını aterie bu Instagram hesabından ve websitesinden detaylı inceleyebilirsiniz.

Öne Çıkanlar