top of page

Never Normal | Form & Seek

Bu hafta 17 Eylül'de açılacak Form & Seek ve Wasserman Projects işbirliğinin Never Normal sergisine konuk oluyoruz.

Mart'tan beri olabildiğince evlerimizdeyiz, dışarıda olduğumuz zamanlarda sosyal mesafeye dikkat ederek sosyalleşiyor, kalabalık ortamlarda bulunmuyoruz. Tasarım kolektifleri, sanatçılar, müzeler sergilerini online platformlara taşıdılar. Sergilerini heyecanla takip ettiğim Form&Seek 17 Eylül’de Never Normal sergisini ziyaretçilerine açıyor. Detroit’teki serginin açılışına Zoom üzerinden sanal olarak katılmak mümkün. Bu süreçte siz de benim gibi sergi gezmeyi çok özlediyseniz 17 Eylül'de Never Normal sergi açılışında buluşalım. Ben Eventbritte üzerinden yerimi çoktan ayırttım.

Never Normal tasarımcının sürekli değişen bakış açısını aktaran bir sergi. Geleneksel problem çözme yöntemlerinden uzak bu sergideki işler, domestik ortamlarla kişisel etkileşimlerimizi incelemeyi ve yeniden değerlendirmeyi amaçlıyor. Tasarımcılar, değişen bir toplumun ihtiyaçlarına yanıt olarak çağdaş konulardaki değeri, kıymeti ve özeni çalışmalarıyla ifade ediyorlar.

Never Normal sergisi Bilge Nur Saltık, Studio Herron, Aratani Fay’in de aralarında bulunduğu 20'den fazla tasarımcıyı bir araya getiriyor. Serginin beni heyecanlandıran beş çalışmasını sizler için derleyip, yazdım. 12 Aralık’a kadar ziyarete açık olan sergi, corona virüs önlemleri kapsamında önceden rezervasyon ile sınırlı sayıda ziyaretçi ile gezilebiliyor. Aynı zamanda açılışa zoom üzerinden sanal olarak katılınabiliyor.

EXTENTSion Cord Lamp - Extents Studio

EXTENTSion Cord Lamp, dijital yaşamlarımızın sıkıcı gerçekliği kablo karışıklığını eğlenceli bir aydınlatma birimine dönüştürmüş. Extents Studio, iletken kabloların oluşturduğu solid karmaşıklığın aydınlatma birimini oluşturduğu tasarımları EXTENTSion Cord Lamp ile Never Normal sergisinde.

Deviation Space - Bilge Nur Saltık

Bilge Nur Saltık, Deviation Space ile hepimizin evde kalmak zorunda olduğu bu dönemde çevremizdeki nesnelerin işlevinin bozulup ortadan kalkmasına dikkat çekiyor. Oturma odalarımızın yaşam alanımıza dönüştüğü döngüde mobilyalarımızın birden fazla ihtiyacı karşılaması gerekiyor bu yüzden Nur, ürününe farklı yükseklikler ve alanlar tanımlayarak farklı fonksiyonlar kazandırmış.

Light Light | Stay - Sunny Kim

Light Light | Stay üretan filmden yapılmış esnek bir ışık perdesi ile kaplanmış. Filmin şekline bağlı olarak, kullanıcılar basit bir dokunuşla farklı bir ışık ve renk kombinasyonu katmanı görebiliyor.

Rise of the Phoenix - Aaron Blendowski

Cranbrook Academy of Art'tan mezunu, Aaron Blendowski stüdyosunda, fonksiyonel heykeller ve mobilyalardan çeşitli işler üretiyor. Never Normal’de Blendowski’nin heykelsi aynaları oldukça dikkat çekici duruyor.