top of page

Annoyingly Dependent Objects | Lillian Tørlen

Oslolu tasarımcı Lillian Tørlen işlevsel olmak için desteğe ihtiyaç duyan seramik tabaklardan oluşan bir koleksiyon tasarladı.

Fotoğraf: Thomas Albdorf

Lillian, genellikle mimari ve iç mekan ile doğrudan etkileşen veya ilişkilenen ürünler tasarlarken, bu sefer denkleme insanları dahil etmiş. İnsan psikolojisine ve çevremizle nasıl ilişki kurduğumuz ile ilgilenen Lillian, bu sefer işlev ve bağımlılık kavramları ile oynamış. Koleksiyonu oluşturan servis tabakları, Annoyingly Dependent Objects -sinir bozucu bağımlı nesneler- adı verilen bir serinin parçası. Koleksiyondaki tasarımların bir şekilde işlevsel olmaları için desteklenmesi gerekiyor. Tasarımları hem seramik ve destek parçalarının birbiriyle olan ilişkisi hem de bireyler ve nesneler arasındaki ilişkiden ilham almış.

Fotoğraf: Thomas Albdorf

Destek parçaları olarak ahşap takozlar kullanılmış. Bu desteklerin bazıları bulunduğu gibi kullanılırken, bazıları da tasarımlara uyacak şekilde şekillendirilmiş. Kullanılan desteklerin ortak noktası Annoyingly Dependent Objects’e destek olarak eşlik etmenin dışında başka bir fonksiyon ve kullanımlarının olmaması.

Yirmi üç adet seramik tabak Steinbeisser's Experimental Gastronomy in Vienna’nın bir parçası olarak tasarlanmış. Proje, İsveç Kültür Vakfı Kulturfondet tarafından desteklenmiş.

Central St. Martin's College of Art & Design mezunu Lillian, mekanlara özgü işler yaparak insanların yakın çevrelerini nasıl deneyimledikleriyle ilgileniyor. Farklı materyallerden heykeller ve yerleştirmeler aracılığıyla izleyiciyi mekanları yeniden değerlendirmeye, olaylar zincirini duraklatmaya ve düşünmeye ya da ürün ile mekan arasında gerçekleşen diyaloğu düşünmeye davet ediyor.

Annoyingly Dependent Objects güçlü bir konseptten yola çıkarak ürünleşmiş bir koleksiyon. Ürünleşirken ilham aldığı kavramları kaybetmemiş aksine ürüne güçlü bir şekilde yansıtmış. Annoyingly Dependent Objects koleksiyonu son zamanlarda gördüğüm en iyi işlerden!