top of page

Lego'dan Doğaya Dost Ambalaj

Lego kutularında kullanılan tek kullanımlık plastik poşetleri kaldırıyor.

Lego aşığı olarak hem Legoyla oynamayı hem de haberlerini yazmaya bayılıyorum. Yediden yetmişe herkesi eğlendiren Lego, güçlü reklam kampanyaları ve işbirliklerine sahip. Sosyal sorumluluk ve doğaya dost projeleriyle de kalbimizde ayrıca yer ediniyor.

Lego, sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk girişimleri için üç yıl içinde 400 milyon dolara yakın yatırım yaptı. Geçtiğimiz yıllarda çeşitli adımlar atan şirket, gelecek nesiller için daha iyi bir gezegen inşa etmek için elinden gelen her şeyi yapmaya kararlı. Daha önce şeker kamışından çevre dostu yaprak, çalı ve ağaç şekilli Legolar ürettiği ve görme engelli çocukların Lego ile Braille alfabesini öğrenmelerine yardımcı olacak bir kit tasarladığını yazmıştım. Lego’nun son projesi ise paketlemelerinde kullandığı tek kullanımlık plastik poşetleri kaldırmak.

Lego’nun amacı 2025’in sonuna kadar tüm ambalajlarını sürdürülebilir hale getirmek. Önümüzdeki yıldan itibaren tek kullanımlık plastiklerin yerini Orman Yönetimi Konseyi onaylı geri dönüştürülebilir kağıt torbalar alacak. Yeni ambalaj malzemesinin dayanıklı, hafif olması ve oyun deneyimini geliştirmesi gerektiği için bu değişiklik kolay değil. Bir dizi farklı sürdürülebilir malzemelerden yapılmış birkaç prototip, çocuklar ile test edilmiş.

Lego grup CEO’su Niels Christiansen, "Gelecek nesillerin karşı karşıya olduğu problemleri gözden kaçırmayacağız. Gezegeni ve gelecek nesilleri korumak için harekete geçmek çok önemli. Çocukları rol modelimiz olarak gören bir şirket olarak, iklim değişikliği konusunda acil eylem çağrısında bulunan milyonlarca çocuktan ilham alıyoruz. Pozitif bir fark yaratmak için kaynaklarımızı, uzmanlığımızı ve platformlarımızı kullanacağız. " diyerek amaçlarını açıklıyor.

Çocuklardan tek kullanımlık plastik ambalajların kaldırılmasını isteyen çok sayıda mektup alan şirkete çocukların tutku ve fikirleri, değişime başlamaları için ilham vermiş. 2021’de raflarda yerini alacak doğa dostu ambalajları heyecanla bekliyorum.

Öne Çıkanlar

bottom of page