top of page

Judy | Red Antler


İzmir depremi sonrasında hepimiz alabileceğimiz önlemleri ve yapabileceklerimizi araştırmaya başladık. Deprem çantası hazırlamak alabileceğimiz önemli aksiyonlardan biri. Yetkili kurumlar deprem çantamızda neler olması gerektiğini açıklayan bilgiler paylaştılar. Deprem kuşağında yaşamamıza rağmen maalesef bir çoğumuzun hala deprem çantası hazır değil. Tasarımcılar acil durum çantaları, kitleri tasarlayarak kullanıcı ve senaryo odaklı ürünlerle depremde yaşanacak kayıpları azaltmada önemli roller oynayabilir.

Red Antler adlı yaratıcı ajans ilk yardım malzemeleri, düdük ve uzun ömürlü yiyecek malzemeleriyle dolu bir acil durum çantası tasarladı. Judy adı verilen hazır kitler, ailelere herhangi bir acil duruma hazırlıklı olmalarını sağlamak için ihtiyaç duydukları malzemeleri sağlamak üzere tasarlanmış. Sadece organize bir acil durum kiti sunmak değil, aynı zamanda kullanıcıların evlerinde görmek isteyecekleri görsel olarak çekici bir ürün yaratmayı amaçlamışlar.

Bir kişlik bir başlangıç kiti, iki veya dört kişilik iki farklı boyutta sırt çantası veya dört kişilik bir plastik kutu olmak üzere kitlerin dört versiyonu var. Her pakette koli bandı, pil, telefon şarj cihazı, el feneri ve ilk yardım çantası gibi bir çok farklı işlevli temel malzeme bulunuyor. Bunlara ek bir biyolojik tehlike torbası, bir toz maskesi, eldivenler ve içme suyu ve beş yıllık raf ömrü olan yiyecekler bulunuyor.

Tasarım ekibi lideri Jenna Navitsky ve Judy'nin kurucusu Simon Huck karakterden ödün vermeden basit ve faydacı bir marka kimliği yaratmak için beraber çalışmış. Ad, görsel kimlik, endüstriyel tasarım ve fotoğraf dahil olmak üzere projenin her bir unsuruna kullanım senaryosu bakış açısından yaklaşmışlar. Çantada acil durum rengi kırmızı kullanmak yerine, dikkat çekici ama endişe verici olmayan alarm turuncusu olarak adlandırılan bir ton seçilmiş.

Deprem öncesi hazırlığın korkutucu halini güven verici hale getirmek için ekip, Judy’yi basit illüstrasyonlarla eşleştirmiş. Navitsky ve ekibi, bilgilendirici bir ders kitabı gibi davranmak ve görsel kimlik yaratmak için Graham ile birlikte çalışmış. Böylece kit eğitici, sevecen ve eğlenceli hale gelmiş.

Ekip, projelerinin araştırma fazında kendilerini doğru konumlandırmak için afetle ilgili podcast'leri dinleyip, hayatta kalma literatürünü okumuş.

Judy’nin J harfi, hem bir evi hem de bir şemsiyeyi andıran, barınak ve rehberlik duygusunu yansıtmak için tasarlanmış. Tasarım ve markalaşma süreci boyunca, Red Antler felaketlerin gerçekliğine duyarlı olurken aynı zamanda korku tacizi yaratmadan bir aciliyet duygusu yaratmayı amaçlamış. Daha ulaşılabilir, eğlenceli ve akılda kalıcı bir şeyler yaratmak için çalıştıklarını belirtiyor ekip.

Tasarımcılar, farklı kitlerde bulunan malzemeleri altı modüler kapta sınıflandırmış: aletler, sıcaklık, yiyecek, su, güvenlik ve temel malzemeler. Her kap, kullanıcının içinde ne olduğunu kutuyu açmadan görmesini sağlamak için etiketlenmiş.

Öne Çıkanlar

bottom of page