top of page

Duyarlı Materyaller


Yaşayan veya kullanıcısına göre tepki veren materyallerle tasarlanmış bir hayat şu an çok fütürist gelse de yakın gelecekte birçok materyalin -özellikle de kumaşların- duyarlı hale gelmeleri neredeyse kaçınılmaz. Yaşayan malzemelerin bir kısmı mantarlar gibi bitkiler, bitki ve hayvan atıklarından oluşurken diğer bir kısmı da robotik sistemlerden oluşmakta. Bu hafta 3 örnekle geleceğin robotik materyallerini inceliyoruz.


Layer’dan akıllı kumaş:

Layer’ın Airbus’ın ekonomi sınıfı için tasarladığı akıllı kumaş yolcuların seyahatleri esnasında koltuklarının durumunu kontrol ve değiştirme imkânı veriyor.

Kısa ve orta hatlardaki seferler için tasarlanan Move halen prototip aşamasında. Polyester ve yün karışımından dijital olarak dokunan bu malzeme içerisinde bulundurduğu sensorlarla yolcuların vücudunu ve koltuğun koşullarını “hissedebiliyor”.

Vücut ısısı, koltuktaki gerginlik, basınç ve hareketlilik gibi birçok farklı veriyi analiz edebilen koltuk aynı zamanda yolcuların bu koşulları telefonlarına indirebilecekleri bir uygulamayla kontrol edip değiştirmelerine olanak veriyor. Yolculara hareket etmelerini ve su içmelerini de hatırlatan koltuklar, yolculuk boyunca elde ettiği verilerle yolcunun hareketlerine ve ağırlığına göre kumaşın gerginliğini ayarlayarak tamamen kişiye özel bir tasarım haline geliyor.


Kaynak: Layer


MIT Self Assembly Lab:

MIT Self Assembly Lab programlanabilen ve kinetik materyalleri araştıran disiplinler arası bir araştırma laboratuvarı.Active Auxetics isimli projeleri esnetildiğinde incelmek yerine kalınlaşma özelliği olan bir materyal yaratmayı hedefler. Isıyla aktive olan bu malzeme mevcut malzemelerin aksine esnetildiği zaman sadece bir yöne doğru değil de bütün yönlere eşit oranda esner. Sıkıştırıldığı zaman da yine eşit oranda küçülür. Isıyla aktive olan bu özellik malzemenin kendiliğinden harekete geçmesini sağlayarak malzemenin esnemesini ve sıkıştırılmasını temel alan ambalaj ve tekstil gibi sektörlerin geleceğini belirleyecek gibi duruyor.
Ying Gao, The Possible Tomorrow:

Moda tasarımcısı Ying Gao’nun 2017 yılında tasarladığı The Possible Tomorrow adlı bu robotik koleksiyon güvenlik kavramına beden ve giysi üzerinden farklı bir bakış açısı getiriyor. Parmak izi sensorlarına bağlı bu iki robotik kumaş parmak izlerini tanımadığı yabancılara tepki olarak harekete geçip daireler çizmeye başlıyorlar.

Etiketler:

Öne Çıkanlar