top of page

FLUID ADD-ONS | Jenny Norberg


İsveçli tasarımcı Jenny Norberg tarafından tasarlanan gümüş aynalar antik kimyasal ayna üretim teknikleri kullanılarak beş dakikadan kısa bir sürede üretiliyor. Tasarımcının FLUID ADD-ONS sergisinin bir parçası olan aynalar Stockholm Tasarım haftası sırasında stockholmmodern'de sergilendi.

19. Yüzyılda kullanılan ayna yapım tekniğini kullanan Jenny, sıvı gümüş ile özel hazırladığı kimyasal çözeltiyi karıştırıp cam levhaların üzerine döküyor. Kimyasal çözelti hızlı bir şekilde buharlaştığından camın üzerinde ince bir tabaka gümüş kalıyor. Buharlaşma süresinin kısalığından karışım bu kısa sürede bütün camı kaplayamıyor ve ortaya her biri birbirinden farklı ve eşsiz aynalar ortaya çıkıyor.

6 ay ayna döküm tekniğini geliştirmek için deneyler yapan tasarımcı, üretim sürecini standardize etmiş olsa da her ürünün birbirinden bambaşka ve eşsiz çıkmasını seviyor.

Jenny'nin tasarım bakış açısı deneysel üretim teknikleri üzerinde iki parametreye odaklanıyor; standardize edilmiş ürünler ve kontrol edilemeyen süreçler. Bu iki nokta birbirinden çok farklı gözükse de tasarımcının üretim süreci için tamamen birbirine bağlı ilerliyor. İki süreçte de tasarımcı dışında bir şey yada biri kararları veriyor. FLUID ADD-ONS aynalarında da kimyasal sıvının yayılması aynanın son şeklini belirliyor.

Tasarımcının 2015 yılında başladığı “3 to 5 Seconds – Rapid handmade production” projeside bu tasarım bakış açısının bir göstergesi. Seride el yapımı ve endüstriyel üretimin özelliklerini birleştirmeye çalışan tasarımcı 3-5 saniye gibi kısa bir sürede el yapımı objeler üretmeye çalışıyor. FLUID ADD-ONS için tasarladığı ayna seriside “3 to 5 Seconds – Rapid handmade production” projesinin devamı niteliğinde.

Etiketler:

Öne Çıkanlar