top of page

`Hata` senin için ne demek?

Bu hafta tasarım sürecinde ortaya çıkan hataları ve başarısızlıkları konuşuyoruz. Maalesef hatalar kadar bununla nasıl başa çıktığımız çok da bahsedilmeyen bir konu. Hataların ve başarısızlıkların aslında gelişimimizde büyük yer aldığını düşünüyor ve bunlar hakkında daha çok konuşup paylaşmamız gerektiğini düşünüyoruz. Farklı disiplinlerden tasarımcılara 'hata' ya yaklaşımlarını öğrenmek için sorular sorduk iki bölümde paylaşacağımız bu seriyi keyifle okumanız dileğiyle.
Ezgi Çatori | TasarımcıKendini birkaç cümlede tanıtır mısın?

10 seneyi aşkın çalışma hayatımı çeşitli uluslararası şirketlerde satış, pazarlama, ürün yönetimi, kullanıcı deneyimi tasarımı ve danışmanlık gibi bir çok farklı pozisyonda deneyim sağlayarak geçirdim. Kullanıcı odaklı tasarım metodolojisini çalışmalarımın merkezine koyarak tasarım odaklı düşünme, yalın inovasyon ve agile (çevik) yaklaşımlarıyla şekillenen ürünler ve servisler üretmeye devam ediyorum.Hata başarısızlık senin için ne demek? Yaptığın işi nasıl etkilediğini düşünüyorsun?

Anksiyete, hata ve başarısızlığın ne kadar önemli bir ders alanı olduğunu bilmekle birlikte bu ders üzerine odaklanmak ve çalışmak ayrı bir efor gerektiyor bunu kabul ediyorum. Aslında biraz etiketlerle ilgili bir bakış açısı olduğunu düşünüyorum, yapılan şeyi hata ya da başarısızlık olarak görülmesini. Hep negatif kodlarla algılıyoruz bu tanımlar altında konumlandırdığımızda. Aslında tasarımın, tüm üretim sürecinin sonsuz iterasyon içerdiğini biliyoruz. O nedenle aslında sadece bir iterasyon fırsatı dersek sanırım çok daha anlamlı bir perspektiften süreci deneyimleyebiliriz.


Yaptığın iş çok uzun süren süreçler ve detaya odaklanmanı gerektiriyor. Hiç hata yaptığın oluyor mu? Bununla nasıl başa çıkıyorsun?

Evet oluyor (Arkada belirli belirsiz Hatasız Kul Olmaz şarkısının melodilerini duyuyoruz). Bu nedenle iş birliğine, birlikte üretime inanıyorum. Tüm süreçler içerisinde tek başımıza yaşacağımız körlük ve olası sapmaların bu şekilde biraz daha önlenebileceğini düşünüyorum. Her fırsat bulduğumda Dry-run, Design Critique ve Playback ile kendi içimde bunu işletmeye çalışıyorum. Buradaki sapmalardan kaçmak tamamen mümkün değil, bu noktada aslında bu sapmanın oluşumuna yönelik kök nedeni bulmaya çalışıyorum. Araştırma kısmında bir sorun mu oluştu, benim “Bias”larımla mı ilgili ya da problemin doğru tanımlanmaması mı kaynaklı diye bakarak bu adamlara gerekiyorsa tekrar dönüp yeni bir yolculuğa çıkıyorum.
__

Mert Bağcılar | Servis Tasarımcısı


Kendini birkaç cümlede tanıtır mısın?

Merhaba ben Mert. Bilgisayar mühendisliği ve etkileşim tasarımı üzerine eğitim aldım. Son 12 yıldır da aslında insan odaklı tasarımın pratiğini yapıy