top of page

Māyā | Luiza Guidi

Design Academy Eindhoven mezunu Luiza Guidi heykelsi aydınlatma birimlerinden oluşan Māyā koleksiyonunu tasarladı.


Luiza’nin tasarımları açıldığında yaydığı ışıkla büyüleyici bir deneyim yaratıyor. Bir pencere gibi açılan aydınlatma birimleri basit bir harekete doğrudan tepki vererek çalışıyor. Māyā minimal tasarımın nasıl büyüleyici bir etkiye sahip olabileceğinin çok başarılı bir örneği.


Hinduizm'de Maya, evrenin kendini gösterdiği güç, dünyanın yanılsaması ya da görünümü anlamına geliyor.


Boş çerçeveler gibi şekillendirilen Maya parçaları, duvarlara yeni bir boyut getiriyor. Lambaların açılışı, ışığın kullanıcının hareketlerine doğrudan tepki vermesiyle kullanıcıya şiirsel bir deneyim yaşatıyor. Luiza’nın tasarım süreci metal profiller, ışık, geometri ve tüm bunların birlikte nasıl çalışacağıyla ilgili birçok deneyi kapsamış.


Güneş ışığını çalışmalarında grafik değer ve temel unsur olarak kullanan mimarlar Luis Barragán ve Tadao Ando'dan esinlenen Luiza’nın amacı, ışığın kendi adına konuşarak yeni bir büyülü boyut yaratmasına izin veren bir ürün tasarlamakmış. Işık ile birlikte gölgeyi de tasarlayan Luziza, bence bir hayli başarmış bunu tasarımıyla.Brezilyalı tasarımcı, 2019'da Eindhoven Tasarım Akademisi'nden mezun olmuş. Luiza’nın tasarım vizyonu problem çözmenin ötesinde şiirsel deneyimler yaratmak. Luiza zor konuları hafif bir yaklaşımla ele alıyor ve tasarımlarım da minimal bir tarzı benimsiyor.

Öne Çıkanlar

bottom of page