top of page

Pantone Yılın Rengi | 2021

Her sene Pantone Renk Enstitüsü tarafından belirlenen yılın rengini heyecanla bekliyoruz! Dünyayı etkileyen toplumsal olaylar ve gündemdeki başlıklara göre belirlenen bu renk tercihi, iki renk olarak geçtiğimiz günlerde açıklandı: 17-5107 Ultimate Grey ve 13-0647 Illuminating


Geçirdiğimiz zorlu 2020 yılı sonrası bu yıl modumuzu ve enerjimizi yükseltmeyi hedefleyen renk kombinasyonu her şeyin daha parlak olacağına dair umut veriyor. Sembolik olarak ışığı temsil eden canlı sarı ile taş ve kaya gibi doğada bulunan dayanıklı elementlerin rengi olan grinin birleşimi herkes için yenilenmek adına ilham verici.


Pantone ekibi bu renk kombinasyonunu hem kalıcı hem de moral veren bir güç ve umut mesajı veren renklerin evliliği olarak betimliyor.


Moda, grafik tasarım, mimarlık ve ürün tasarımı gibi pek çok alanda üretim ve tüketim alışkanlıklarımıza etki eden renklerin gücünü bakalım hangi alanlarda nasıl kullanabiliriz?

Yaptığımız renk seçimi kararları ile mesaj verdiğimizi biliyoruz. Dış mekanda tercih edeceğimiz sarı renk ile misafirlerimize sıcak bir "hoşgeldiniz!" mesajı verebiliriz.İç mekanda alan tanımlayıcı olarak kullanılan color blocking yöntemi ile aynı oda içerisinde hem farklı alanlar yaratabilir hem de sarı renk ile ruh halimizi yükseltebiliriz.


Gri rengin yoğunlukta olduğu bir çalışma alanında aydınlatma ve mobilyalarda sarı rengi tercih ederek mekan içinde kontrast yaratılabilir. Sarı rengin vereceği aydınlık his ile çalışırken dikkati toplamak ve fikir geliştirmek 'tasarlayanlar' için daha kolay olabilir. Be original!Pantone Renk Enstitüsü yöneticisi Leatrice Eiseman yaptığı açıklamada bu iki renk hakkında zihnimizin gerçekten önemli olana dönmesi ile ilgili olduğunu söylüyor ve yeni normal sürecinde ihtiyacımız olan iyimserliği, umudu ve dayanıklılığı verecek bir kombinasyon olduğunu vurguluyor.


Öne Çıkanlar

bottom of page