top of page

Plywood Lounge ChairCharles ve Ray Eames, kendi isimlerini taşıyan stüdyolarını yaklaşık 75 yıl önce kurdular. En büyük başarılarından biri ise kontrplak konusundaki usta araştırmalarının sonucunda ortaya çıkan Plywood Group ismini verdikleri ürün ailesi.

1945'te, savaşın sona erdiği duygusu hakim oldukça, o dönem 2 yaşında olan ve yaklaşık 15 kişilik ekibiyle Eames Ofisi dikkatini mobilyaya yöneltti. Savaş yıllarının getirdiği tecrübeyle, Charles ve Ray her zamankinden daha fazla çaba sarf ettiler.

Charles ve Ray Eames, insan vücudunun kıvrımlarına uygun, kıvrımlı kontraplak sandalyeler üretmek ve yeni teknikler denemek için uzun yıllar harcadılar. Kişisel olarak bu ikonik sandalye tasarım sürecinin en etkileyici bulduğum kısmı ise hemen hemen her tasarım sürecinde olduğu gibi burada da verilen taviz: Eames ekibi bu sandalyeyi 5 yıl boyunca tek parça kontraplağı bükerek tasarlamaya ve üretmeye çalışmış, ancak sonunda kararlarını iki parça üretme yönünde değiştirmişler. Tasarım sürecinin kusursuz olmaması ve yolda farklı kararlar alınabilecek olması bu ikonik ve efsanevi ürünleri biraz daha gerçek dünyaya yaklaştırıyor. Bu çalışmanın sonucunda ortaya çıkan Plywood Group ismini verdikleri ürün ailesi günümüzde hala modern kabul ediliyor ve talep görüyor.Plywood serisinin ilki olan Eames LCW Sandalye ismini Lounge Height (L) Side Chair (C) on Wood (W) Base üçlüsünün kısaltmasından almıştır. Charles Eames tarafından tasarlanan ve ilk olarak Evans Kalıplı Kontrplak Bölümü tarafından üretilen sandalye, uzun zamandır klasik bir statüye sahip.

Bu benzersiz sandalyeleri yapmak için kullanılan teknikler savaş yıllarında geliştirildi. Eames LCW plywood sandalye, ahşabı bükmek için özel bir makine kullanılarak yapıştırılmış ve ısıtılan beş katman kontrplaktan üretilmiş. LCW, beş ayrı kalıplanmış kontrplak parçanın harika bir birleşimi. Sandalyenin destek kısmı farklı boyutlarda iki kavisli bacak ve şekillendirilmiş bir omurgadan oluşuyor. Teknik olarak öncü olmasının yanı sıra zamansız bir güzelliğe sahip bu sandalye ve savaş sonrası dönemde de önemini korudu.Etiketler:

Öne Çıkanlar