top of page

Portre: Hanne Willman


Portre bölümümüzde bugün Hanne Willmann’ı konuk ediyoruz.

Kendini ve stüdyonu bize tanıtır mısın? Kariyerine nasıl başladın? Seni tasarım dünyasıyla tanıştıran nedir?

Berlin’de mobilya ve aksesuar tasarımı alanında çalışıyorum. Berlin University of Arts’ta eğitimimi tamamladıktan hemen sonra kendi tasarım ofisimi kurmayı hedeflemiştim. Kariyerimin ilk yıllarında Werner Aisslinger gibi tasarımcılarla çalıştım, sonrasında kendimi hazır hissettiğimde kendi stüdyomu kurma kararı aldım. Şu anda da Almanya, Hollanda ve Danimarka’daki üreticilere ürünler tasarlıyorum.

Almanya’da bir stüdyon olduğunu söyledin, Berlin’in atmosferi senin işlerini nasıl etkiliyor?

Berlin çok çılgın ve liberal bir şehir. Şehir, kendin olmana izin veriyor, bunun yanında seni yalnız da bırakıyor. Tasarım dilimin şehrin diliyle aynı olduğunu düşünüyorum: yalın, özgür ve yeri geldiğinde de biraz kaba.

"Tasarım her şey olabilir, her şey tasarımın bir parçası olabilir. İlişki kurulan kişi farkı yaratır."

Tasarımların arasında favorin hangisi?

Willmann Vase. Yapılan yorumlar kendime ve işime inanmamı sağladı.

Tasarım sürecin nasıl ilerliyor? Seni tetikleyen şey nedir? Nelerden ilham alırsın?

Süreç projeye göre değişiyor. Bu değişim beni işime dair en çok heyecanlandıran şeylerden biri: her proje, her ürün süreci yeniden düşünmenizi sağlıyor. Devamlı olarak kendini keşfediyorsun.

Tasarımcı olarak en güçlü yanının ne olduğunu düşünüyorsun? Geliştirmek istediğin yanların neler?

Yaratıcı yönümün güçlü olduğunu düşünüyorum. Bütüne uzaktan bakabildiğim için eksik olanın farkına varabiliyorum. İç mekan tasarımıyla ilgili kendimi geliştirmem gerektiğini düşünüyorum. Ürünlerimin iç mekanlarda yer almasını ilginç buluyorum, ama bunu daha önce hiç denemedim-ev dışında tabii! Bu çok heyecan verici olur!

Bu zaman diliminde tasarımcı olmanın en iyi yanı nedir?

Dürüst olmak gerekirse Almanya’da kadın bir tasarımcı olmak çok da eski bir şey değil. 40 yaşından büyük bir kadın tasarımcı düşündüğümde malesef aklıma pek isim gelemiyor. 30’lu yaşlar için yoldalar!

www.hannewillmann.com

Etiketler: