top of page

Precious Plastic


Precious Plastic, plastik geri dönüşümünü yaygınlaştırmayı amaçlayan bir proje. Bunun için gerekli araçlar ve bilgiyi açık kaynak olarak paylaşan stüdyonun amacı ve projenin çıkış noktası plastik kirliliği ile savaşmak için çözümler üretmek ve mümkün olduğunca çok insanı bu konuda bilgilendirmek.


Dave Hakkens, Design Academy Eindhoven’da tasarım eğitimi alırken bitirme projesi olarak başladığı Plastic Precious için makineler tasarlamaya başladı. Tek başına ilerlemek için fazla karmaşık olan bu süreçte, bir makine mühendisi, web sitelerini tasarlamak için bir başka tasarımcıyla beraber çalışmaya başladı. Organik bir şekilde büyüyen bu ekip, yaptıklarından kazanç sağlamaktan çok, geri dönüşümü yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

Precious Plastic, 2013 yılında Dave Hakkens tarafından kuruldu. Şimdiye kadar farklı birçok alanda çalışan ve projeye destek olan onlarca katılımcı var. Proje bağışlarla ilerliyor, aylık bağışlarla destek olan ve bağımsız bağışlar yapan onlarca destekçileri var. Patreon aracılığıyla aylık bağışlar ve binlerce bağımsız bağış sayesinde projelerini geliştirme şansı elde ediyorlar.


Web sitelerinde projelerine dahil olan insanların bulunduğu yerlerin işaretlendiği bir harita var, böylece her kullanıcı lokasyonunu işaretleyip yakınındaki kişilerle iletişime geçebiliyor. Haritada üç gruba ayrılmış: yeni başlayacaklar, gerekli makineleri kuranlar ve yardıma ihtiyacı olanlar. Bu kişisel bir proje olmanın ötesinde bir komünite oluşturmayı hedefliyor. Dünyanın neresinde olursa olsun isteyen herkes bu topluluğun bir parçası olabiliyor!

Etiketler:

Öne Çıkanlar

bottom of page