top of page

Dokuma Sanatçısı Tammy Kanat


Avustralyalı tekstil sanatçısı Tammy Kanat, büyüleyici dokuma duvar sanatıyla karşımıza çıkıyor. Aslında eski bir mücevher tasarımcısı olan Tammy’nin hikayesi 12 yıl boyunca mücevher tasarımı yaptıktan sonra 2011 yılında kendi evi için uygun olabilecek sanat eseri ararken istediği şeyi bulamayınca kendi için dokuduğu parça ile başlıyor.

Bundan çok keyif alan Tammy daha sonra Melbourne’deki Avustralya Goblen Atölyesinde dersler almaya başlamış. Geleneksel goblenin tamamen mükemmellikten oluştuğuna inanan Tammy, yünle oynamaya başlayarak yünün özelliklerini tanıma fırsat buluyor. Ne kadar geleneksel bir sanat olsa da örmekten büyük keyif olan sanatçı bunu yaptığı işlere de yansıtıyor. Organik bir malzeme olan yün; renk, doku ve desen açısından sanatçıya özgür bir alan sağlıyor.

Doğadan, renklerden ve kendisini çevreleyen şeylerden ilham alan Tammy, eserlerini çeşitli şekillerdeki ve dokulardaki ipliklerden oluşturuyor. Merinos, alpaka, tiftik, keten, ipek ve hatta kendirle de çalışıyor. Tasarımlarında ise en çok büyük gözler veya spiral girdaplara benzeyen oval veya dairesel şekiller kullanıyor. Aslında herkes için farklı hisler uyandırdığına inanan sanatçı eserlerinin temelinde organik, yumuşak ve insanların ruhlara değinen güzellikler olduğuna inanıyor.

Bu sene koleksiyonlarından bir sergi oluşturmayı planlayan Tammy, daha öncesinde Avustralyalı marka ile işbirliği yaparak Tammy Kanat for Cadrys ve Tammy Karat for Creswick Wood ile koleksiyon oluşturdu.

Öne Çıkanlar

bottom of page