top of page

Type with Pride31 Mart 2017'de ikonik gökkuşağı bayrağının yaratıcısı Gilbert Baker vefat etti. Baker hem LGBTİ+ aktivisti hem de çok değerli bir sanatçıydı, arkadaşlarının protestolar ve yürüyüşler için afişler oluşturmasına yardım etmesiyle biliniyordu.

NewFest ve NYC Pride, onun anısını onurlandırmak için Ogilvy & Mather'ın tasarım ekibiyle ortak oldu ve gökkuşağı bayrağından ilham alan bir font tasarladı.

Type with Pride isimli font, yalnızca Gilbert'i ve ikonik gökkuşağı bayrağını onurlandırmakla kalmıyor, aynı zamanda LGBTİ+ topluluğuna afişlerini, posterlerini ve tabelalarını oluşturmalarına yardımcı olacak harika bir araç sağlıyor. İnsanlar artık yazdıkları her harfle pride ruhunu yansıtabilir. Gökkuşağı bayrağı fonta tam anlamıyla yerleştirilerek, dünyanın her yerinde erişime açık hale getirildi.

Ogilvy & Mather, en son renkli font teknolojilerinden yararlanmak ve hem geleneksel hem de renkli bir font üretmek için Fontself ile ortaklık kurdu. Ogilvy & Mather: "Hepimiz kendimizi ifade etme ve yaratıcılık için aynı tutkuyla hareket ediyoruz. Bugün fontun bir önizleme sürümünü yayınlıyoruz ve topluluğun geri bildirimlerine göre yenileyeceğiz. Sahne arkası güncellemelerini de paylaşacağız. Böylece fontu kullanmak veya kendi sürümlerini oluşturmakla ilgilenen herkes renkli fontlar hakkında daha fazla bilgi edinebilir."

Ogilvy & Mather, tipografi ve font tasarlamaya yabancı değil. Geçen yıl, kullanıcıların seslerini kullanarak benzersiz fontlar oluşturmalarına olanak tanıyan ilk çevrimiçi FontShop olan Webby Ödülleri için Typevoice'i tasarladılar.

Gilbert fontu www.typewithpride.com adresinden ücretsiz olarak indirilebilir. Ayrıca mitingler, protestolar ve onur yürüyüşleri için indirilebilen ve basılabilen ücretsiz posterler de bulacaksınız.

Öne Çıkanlar